Бережанська Районна Рада

Офіційний Веб-сайт

Друк

Б Е Р Е Ж А Н С Ь К А   Р А Й О Н Н А   Р А Д А 

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ 

СЬОМЕ СКЛИКАННЯ

_______________ сесія

Р І Ш Е Н Н Я

від “   ” _________ 2017 р.                                                               № _____

м. Бережани

 

Про  хід виконання районної програми

розвитку і функціонування української

мови на 2013- 2017 роки

 

Відповідно до п. 16 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши та обговоривши інформацію про хід виконання районної програми розвитку і функціонування української мови на 2013- 2017 роки, беручи до уваги рекомендації постійної комісії з питань освіти, охорони здоров’я, культури, молоді, спорту, соціального захисту населення та засобів масової інформації, районна рада

                                                        вирішила: 

1. Інформацію про хід виконання районної програми розвитку і функціонування української мови на 2013- 2017 роки взяти до уваги.

2. Начальнику відділу освіти, завідувачу районного методичного кабінету :

2.1. Уживати дієвих заходів щодо зміцнення статусу української мови як державної та піднесення її суспільного престижу, створювати умови для всебічного розвитку і функціонування української мови в навчально-виховному процесі.

2.2. Проводити широку інформаційно-просвітницьку й роз’яснювальну роботу серед учнів, педагогів, батьків, громадськості щодо законодавчої та нормативно-правової бази про статус державної мови через регіональні засоби масової інформації.

2.3. Забезпечувати дієвий контроль за дотриманням мовного законодавства в навчально-виховному процесі.

2.4. Проводити науково-методичні семінари та тренінги з питань методики та сучасних технологій викладання української мови і літератури.

2.5. Видавати, поширювати методичні розробки, навчально-методичні посібники, підручники українською мовою, зокрема електронні.

2.6. Поповнювати фонди бібліотек навчальних закладів сучасною книжковою продукцією українською мовою.

2.7. Проводити тематичні мовно-літературні експозиції, дні шляхетності української мови, літературно-мистецькі вечори, дні української писемності та мови спільно з обласними організаціями національно-культурних товариств, відповідними фахівцями української словесності вищих навчальних закладів.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань освіти, охорони, здоров’я, культури, молоді, спорту, соціального захисту населення та засобів масової інформації.

                             

  

Голова Бережанської

районної ради                                                                      В.Ф. Білик

   ДОВІДКА

про хід виконання районної програми розвитку і функціонування української мови на 2013- 2017 роки

 

Рішенням сесії Бережанської районної ради від 24 грудня 2013 року №257 затверджено районну програму розвитку і функціонування української мови на 2013-2017 роки.

Відділ освіти районної державної адміністрації та Районний методичний кабінет на виконання цієї програми вживав відповідних заходів щодо розширення функціонування української мови в сфері освіти, створення належних умов для розвитку мережі дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладів для безперервного виховання і навчання українською мовою, поліпшення навчально-методичного забезпечення навчальних закладів з метою вивчення державної мови.

Щорічно на початку навчального року в навчальних закладах району видаються накази «Про дотримання мовного режиму під час навчально-виховного процесу», «Про вимоги до педагогічного колективу щодо дотримання норм мовного режиму», питання виконання наказів вивчаються та узагальнюються на засіданнях педагогічних рад або нарадах при директорі наприкінці навчального року. Відділ освіти, навчальні заклади дотримуються п’ятирічного циклу вивчення питання стану викладання української мови і літератури, якості знань школярів з цих предметів. Стан викладання та рівень навчальних досягнень учнів з української мови і літератури у загальноосвітніх навчальних закладах району вивчався у 2013-2014 н.р. ( наказ від 03 червня 2014 р №107). Дане питання слухалося на засіданнях колегії відділу освіти 07 травня 2014 року та 23 листопада 2016 року. А у загальноосвітніх навчальних закладах - на засіданнях педагогічних рад, за результатами вивчення видаються відповідні накази.

При проведенні атестації навчально-виховних закладів, педагогічних працівників аналізується виконання Закону України «Про мови». У навчальних закладах створено куточки «Культура мовлення», оформлено папки «Реалізація державної мовної політики», «Заходи на виконання районної програми розвитку і функціонування української мови на 2013-2017 роки». Освітяни проводять широку інформаційно-просвітницьку та роз’яснювальну роботу серед учнів, батьків, громадськості щодо статусу державної мови.

Протягом 2013-2017 років фонди бібліотек навчальних закладів поповнилися українськими орфографічними словниками, довідниками та правописами тощо. Підручниками з української мови та української літератури учні забезпечені на 100 %. Педагогами передплачуються фахові періодичні видання.

З метою формування мережі гуманітарної освіти у загальноосвітніх навчальних закладах району з 2013 по 2016 рік було відкрито 6 класів філологічного профілю у яких навчалося 97 учнів, 2 профільних групи(21 учень), 3 класи з поглибленим вивченням української мови ( 77 учнів).У 2016-2017 навчальному році у зв’язку з мережею, не сформовано допрофільних та профільних класів. У навчальних закладах району працюють гуртки виразного читання «Живе слово»: Надрічнянська ЗОШ І-ІІ ст.( 10 учнів),Біщівська ЗОШ І-ІІ ст (10 учнів),Божиківський НВК «ЗНЗ І-ІІ ст –ДНЗ» (10 учнів).

Кардинально оновлено і модернізовано матеріально-технічну базу 15 кабінетів української мови і літератури у загальноосвітніх навчальних закладах району.

З метою формування в дітей і молоді високих культурних, мовних та освітніх стандартів, демократичних, європейських цінностей щорічно організовуються І та ІІ етапи Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т. Шевченка (жовтень-листопад), Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика для учнівської та студентської молоді (листопад-грудень), Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!» (листопад-грудень), конкурсу учнівських творів “Зродились ми великої години” (квітень). Учні брали участь в Всеукраїнській українознавчій грі «Соняшник»(березень), а педагоги - у Всеукраїнській українознавчій грі «Соняшник-учитель»(жовтень).

У Всеукраїнській учнівській олімпаді з української мови і літератури у 2013-2014 н.р. у ІІІ(обласному) етапі учні нашого району отримали 2 призових місця, у 2014-2015 н. р. – 3, 2015-2016 н.р. – 3.

Систематично відділ освіти і районний методичний кабінет організовують конкурси читців поезій Т. Шевченка, Б.Лепкого, Л.Українки.

У загальноосвітніх навчальних закладах району з 2013 до 2016 року функціонувало 11 шкільних народознавчих і краєзнавчих музеїв для проведення цілеспрямованої роботи з учнями щодо забезпечення належного використання мови у різних сферах суспільного життя, а 01 січня 2016 року , коли м. Бережани набуло статус міста обласного значення, у загальноосвітніх навчальних закладах району функціонує 8 музеїв.

Організовано і проведено в навчальних закладах пошуково-дослідницьку, науково-краєзнавчу роботу за напрямком «Рідна мова – пісня солов’їна» в рамках Всеукраїнського руху за збереження, примноження традицій, обрядів українського народу «Моя земля – земля моїх батьків». Районним центром позашкільної освіти 21 березня 2017 року проведено Шевченкові вечорниці «Об’єднаймо Україну Шевченковим словом», а протягом квітня 2017 року проведено районний етап фестивалю-конкурсу «Молитва за Україну» у номінаціях « Духовна пісня» і «Великодня гаївка».

До Дня української писемності та мови в навчальних закладах проведені літературні вечори: «Творці художнього слова», «Із сивої глибини віків бере початок наша мова», «Спішу у храм святого слова», «Мова – скарбниця духовності народу»; інформаційно-просвітницькі години : «Роль «Просвіти» в утвердженні державної мови», «Походження слов’янської абетки», «Виникнення і розвиток письма», «Формування української мови», «Як ми говоримо»; засідання круглого столу: «Молодь і державна мова», «Хто цурається рідної мови, той цурається власної історії», «Генеза української національної мови», «Українська мова – джерело знань про духовну культуру українців», «Культура мовлення на щодень»; лінгвістичні аукціони «Калейдоскоп цікавого про мову», «У світі цікавих слів і висловів»; ярмарок крилатих висловів «Народ скаже, як зав’яже»; літературні виставки «Прилиньмо душею до перлин рідної мови», «Я знаю силу слова», «Я з дитинства звик до того, щоб чути мову українську», «Буду я навчатись мови золотої».

Відділом освіти та Районним методичним кабінетом щорічно проводились по 2-3 засідання методичних об’єднань вчителів української мови і літератури, по 2 семінари-практикуми з української мови і літератури, засідання школи молодого вчителя української мови. 23 вересня 2016 року у Бережанському районі проведено обласний науково – методичний семінар – діалог «Музейна педагогіка на уроках української мови і літератури та зарубіжної літератури».

У 2014 році учитель Бережанської ЗОШ І-ІІІ ст.№2 Демчук Н.М. стала переможцем районного та лауреатом обласного етапу конкурсу «Учитель року -2015».

04 березня 2014 року проведено науково-практичну конференцію, присвячену 200-річчю від дня народження Т.Шевченка «Тобі, Тарасе, шану складаємо», 12 жовтня 2016 року відбулося засідання круглого столу учителів української мови і літератури та історії, присвяченого 160-річчю від дня народження Івана Франка «Іван Франко – титан думки і праці».16 жовтня   2016 року проведено науково – пізнавальну конференцію « Я син народа, що вгору йде», присвячену 160- річниці з дня народження І.Я.Франка.

З метою популяризації української мови 09 жовтня 2014 року відбулася творча зустріч з директорами шкіл Дрогобича на тему «Літературні віражі з краєзнавчим підтекстом. Стежками Богдана Лепкого, Левка Лепкого та Маркіяна Шашкевича». 29 жовтня 2014 року відбулася творча зустріч учителів-словесників району з письменником, поетом Віктором Небораком, а 15 березня 2017 року на семінарі-практикумі вчителів української мови і літератури та зарубіжної літератури, який проходив в обласному музеї-бібліотеці «Літературне Тернопілля» - зустріч з Олегом Германом, письменником, Членом Національної Спілки письменників України.

Щорічно з 2013 по 2016 рік курсову підготовку про Тернопільському ОКІППО проходили 25-28 вчителів-філологів, а з 01 січня 2016 року – по 28 квітня 2017 р – 21 учитель української мови і літератури.

У зв’язку з впровадженням у 2013,2014 роках у 5-х, 6-х класах нових навчальних програм з української мови і літератури учителями української мови і літератури Бережанської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Когут В.М. та Демчук Н.М. видано посібники для учителів 5, 6 класів «Українська література. Конспекти уроків». У 2017 році педагогічний колектив Лапшинської ЗОШ І-ІІ ступенів видав методичну розробку для учителів « Бінарні та нестандартні уроки». Однак у зв’язку з недостатніми розмірами державної підтримки українського книговидання навчально-методичних посібників з української мови та культорологічних видань краєзнавчого характеру, книги видані невеликим накладом, тож вони не можуть цілком задовольнити потребу бібліотек навчальних закладів щодо вивчення державної мови.

За період 2013-2017 років у районі створені оптимальні умови для реалізації державної політики як пріоритетного засобу розвитку української мови, здійснено систему заходів щодо її популяризації. Зокрема, при проведенні державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності управління економіки районної державної адміністрації, виконавчі комітети міської та сільських рад не порушують Закону про мови щодо назв юридичних осіб. У районі та місті забезпечується контроль за розташуванням зовнішньої реклами та використанням іншомовних рекламних вивісок. Виконавчі комітети міської та сільських рад здійснюють перевірку суб’єктів господарювання на дотримання законодавства про захист прав споживачів і мовного питання при реалізації товарів та наданні послуг, наданні реклами в засобах масової інформації, а також маркуванні державною мовою продукції підприємницької діяльності. У газетах «Бережанське віче» та «Береж Інфо» систематично подаються інформації про заходи, які проводяться у загальноосвітніх навчальних закладах району щодо утвердження і розвитку української мови, як потужного духовного надбання народу, важливого засобу державотворення і суспільного поступу, подальшого інтелектуального і культурного розвитку нації.

Підсумовуючи вищенаведені аргументи щодо ефективності районної програми розвитку і функціонування української мови на 2013-2017 роки , слід зауважити, що вона є однією з програм освітньо-культурного розвитку району, який сприяє всебічному розвитку державної мови як стратегічної мети, без реалізації якої неможлива дальша розбудова Української держави.